Antibiotikumok mellékhatásai, Vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

Vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

Ezért vigyázzon, hogy nyáron milyen gyógyszereket szed!

Leggyakrabban az antibiotikumok és a gyulladáscsökkentő krémek használata miatt kialakult bőrtünetekkel fordulunk orvoshoz. Vörös, viszkető, hólyagos kiütések A gyógyszerekhez mellékelt leírásból megtudhatjuk, ha egy készítmény fényérzékenységet okoz.

Pigmentfoltok elhalványítása - krémekkel, otthon

Ilyen esetben az alkalmazásának ideje alatt kerülni kell a közvetlen napfényt — hívja fel a figyelmet dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Az ilyen típusú gyógyszerek UV-sugárzás hatására oxigén szabad gyököket szabadítanak fel, így károsítják a bőrt.

  • Vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól - chilijoga.hu
  • Mélypatakiné Dr.
  • Rosacea tünetei és kezelése - HáziPatika

A készítmények a napfény hatását felerősítik, úgynevezett foto-toxikus reakciót váltanak ki, így rövid idő alatt napégést, hólyagos bőrtüneteket okozhatnak a napnak kitett területeken. Jellemző a rövidnadrág viselése mellett a lábszárakon, az alkarokon a póló vonaláig, nyakon, dekoltázson, arcon megjelenő vörös, viszkető, vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól hólyagos bőrtünetek kialakulása. Több gyógyszer is fényérzékenységet okozhat Fontos tudni, hogy a tünetek megjelenése nem egyénfüggő, mindenkinek számítania kell rá, ha fényérzékenységet okozó gyógyszert szed, vagy krémet használ, és a napon tartózkodik.

vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

A legtöbb panasz a nyári időszakban szedett antibiotikumok tetracyclin, doxycyclin, ciprofloxacin miatt jelentkezik, de sok esetben találkozom az izomhúzódásokra, ízületi fájdalmakra használt krémek miatt jelentkező tünetekkel — mondja dr.

Garaczi Edina.

vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

Emellett fényérzékenységet okozhatnak még a fájdalom- és gyulladáscsökkentők ibuprofena vízhajtók furosemide, hydrochlorothiazideszívritmus szabályozók amiodaron, quinidine és a gombaölő készítmények griseofulvin. Foto-allergiát is kiválthatnak A fényérzékenység mellett a gyógyszerek foto- allergiát is kiválthatnak.

A foto-allergia szerzett immunológiai válaszkészség, csak azokban jön létre, akik előzetesen szenzibilizálódtak — érzékennyé váltak - a fényérzékenységet okozó hatóanyaggal szemben.

vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

Ebben az esetben az immunrendszer túlfokozott válaszkészsége van a háttérben, tehát allergiáról beszélünk. A különbség a tünetek megjelenésében is megfigyelhető: a foto-allergia tünetei nemcsak a fénnyel való érintkezés helyén jelennek meg, hanem egyéb bőrfelületeken is.

Antibiotikumok mellékhatásai, Vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

A napégéshez hasonló bőrelváltozás, égő érzés a szemben, bőrpír, hólyagok, csalánkiütés, ekcémaszerű bőrelváltozás viszketéssel, duzzanattal, nedvedzéssel és hámlással jelentkezhetnek. Nemi úton terjedő baktérium: lassan már az antibiotikum se használ - kattintson tovább!

vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

Megelőzés és kezelés Gyógyszerek szedése előtt mindig nézzünk utána, hogy az adott készítmény okozhat-e fényérzékenységet — tanácsolja a Budai Allergiaközpont orvosa. Amennyiben igen, az alkalmazásának ideje alatt kerüljük a közvetlen napfényt, illetve használjunk fényvédő krémet, ha a szabadban tartózkodunk.

vörös foltok az arcon az antibiotikumoktól

Ha mégis panaszaink jelentkeznek, a kezeléséhez antihisztamin és helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő - szteroid-tartalmú - krémek használhatók. A megelőzéshez védőruházat viselése javasolt, ugyanis a magas faktorszámú napvédő krém nem minden esetben jelent elegendő védelmet.

Foto-allergiás egyéneknél egyedül a szigorú fényvédelem betartásával előzhetők meg a tünetek.